Staff/Classroom Directory

 

Mrs. Karla Howat               Principal

Ms. Angela Hutton             Vice-Principal/Teacher Librarian

Mrs. Kim Belton                 Admin. Secretary

Mrs. Carrie Yasinowski     Grade 7/8A

Mrs. Jolene Smith             Grade 7/8B

Mrs. Kristy Galbraith          Grade 7

Mrs. Kelsey Bailey            Grade 6/7

Mrs. Marissa Smith           Grade 6A

Ms. Sarina Paluck             Grade 5/6A

Ms. Mindy Derkatch          Grade 5A (Class Website)

Mrs. Nicole Puryk              Grade 4B

Mr. Shawn Stock               Grade 4A

Mr. Bevan Nye                  Grade 3B

Mr. Jeff Endicott                Grade 3A

Mrs. Shannon Hutton        Grade 2A

Ms. Alex Schmidt              Grade 2A

Mrs. Patty Paras                Grade 1/2A (Afternoons)

Mrs. Tania Tkach               Grade 1/2A (Mornings)

Mrs. Jackie Sakatch          Grade 1A

Mr. David Young                Kindergarten

Mrs. Carolyn Caul             Deaf and Hard of Hearing Teacher

Mrs. Sarah Barratt            Deaf and Hard of Hearing Teacher

Ms. Leslie Chapman         Learning Resource Teacher

Ms. Kristy Matheson          French Specialist

Ms. Jessica Turbuck          Arts Education Specialist

Mr. Darryl Stewart              PAA/PE Specialist

Mrs. Uzma Ur Rehnab       English as an Additional Language Teacher

Mrs. Tammy Agopsowicz   Interpreter

Mrs. Dena Clifford              Interpreter

Mrs. Shona Dederick          Interpreter

Mrs. Jan Knight                  Interpreter

Mrs. Michelle Knudsen       Interpreter

Mrs. Leanna Peppler           Interpreter

Mrs. Kanchan Mankotia      Educational Assistant

Mrs. Gloria McIntyre           Educational Assistant

Mrs. Wanda Beal                Educational Assistant

Ms. Alina Irfran                    Educational Assistant

Mrs. Tammy Hunt                Preschool Teacher

Mr. Allan McWilliams           Band

Mrs. Sydney Brandt             Band

Mr. Dale Buchko                  Head Facilities Operator

Mr. Henry Chan                   Evening Facilities Operator

Mr. Arnold Mendoza            Evening Facilities Operator

Mrs. Shelly Manuel South   School Counselor

Mr. Doug Blair                     Speech and Language Pathologist

Mrs. Heidi Clayards             Psychologist

Ms. Dyan Roth                     Occupational Therapist

Mr. Rick Steciuk                   Superintendent